Különös Otthonok III. rész: Laknál-e víztoronyban?
2011. 05. 30. | zaiviki | lakberendezésKülönös Otthonok sorozatomat most régi víztornyokból átalakított lakásokkal folytatom. A tulajdonosokat itt is – mint minden ilyen projekt esetében – az értékmentés vezérelte és az, hogy ezek az épületek gyakran üresen állnak, senkinek nem kellenek, ezért nagyon olcsón hozzájuk lehet jutni. De annál többet kell költeni az átalakításukra és lakhatóvá tételükre. Nekem tetszik az ötlet, de nem vágyom toronyba, mert túl sok a szint, túl sok a lépcső, túl sok a macera. Bár a tetőről a kilátás biztosan kárpótol mindezért.
Az első egy német víztorony-otthon, amely 1931-ben épült a németországi Soestben. A ZECC tervezőinek ötletei alapján páratlanul átalakult, és egy 21. századi lakás lett belőle. Sok problémával szembesültek a munka során, például, hogy hogyan csalogathatnának be fényt a víztorony belsejébe. Ez úgy oldották meg, hogy a hátsó kert felé beépítettek egy három emelet magas ablakot. Közben mindvégig szem előtt tartották az ipari anyaghasználatot: acélt, üveget és betont használtak. Az enteriőr egymásra rakott kör alakú szobákból áll. A tetőterasszal együtt kilenc emelet és mennyi lépcső!
A következő egy 30 méter magas belga víztorony, amely 1938-tól 1941-ig épült Steenokkerzeelben, amelyet a kilencvenes évek elejéig használták rendeltetésének megfelelően. A teljes felújítás és átalakítás 2008-ban kezdődött. A tulajdonosok a felújítás után egy 6 szintes, 450 négyzetméteres otthonhoz jutottak. Jó hír, hogy ebben a víztoronyban van lift, amelyet kívülről illesztettek a toronyhoz. Minden szinten ki-be lehet szállni, azaz a szintek között lifttel lehet közlekedni. Az átalakítás során itt is figyelembe vették az építési szabályzatokat, az eredeti anyagokat és az épület jellegét, ehhez mérten létesítettek újabb ablakokat. A belsőépítészet a BHAM design stúdió nevéhez fűződik.
És végül egy angliai 130 éves víztoronyból kialakított otthon következik a Ellis Williams Architects jóvoltából. A Cheshire-ban található víztoronyhoz ez esetben hozzáépítettek egy modern részt, azaz ötvözték a régit az újjal. Az intim zóna került a toronyba, a nappali, a konyha és az étkező pedig az új részbe. Természetesen a torony hatodik emeletén van egy 360 fokban panorámás tetőterasz. Ez a ház nekem annyiban élhetőbbnek tűnik, hogy nem csak függőlegesben gondolkodik, hanem a lábánál körben elterülő épületben is, amelynek hatalmas ablakai közelebb hozzák a természetet. Ennek ellenére mégsem ezt választanám, hanem… Elárulom, ha Ti is eláruljátok, Nektek melyik tetszik!
[…] Zai Viki – Dizain: Viki ezen a héten újabb extrém épületekből kialakított otthonokba kalauzol el minket. Most hirtelen a víztornyok ugrottak be neki, ami azért tetszett meg, mert ami miatt ő nem valószínű, hogy beköltözne ezekbe (bár tetszik neki az ötlet), az az, hogy kicsit sokat kell lépcsőzni. Én pont emiatt imádom csak nézni a japán épületeket (tegnap is egy órán keresztül őket néztem), mert ott is annyira kevés eladó telek maradt, hogy csak felfelé tudnak terjeszkedni a családi házaikkal és mindezt sokszor 100 nm-es alapterületű telkeken teszik. Képzelhetitek mekkora alapterületű a ház egy ekkora telken… Na de visszatérve Viki cikkére, menjetek át és szavazzatok, Ti melyikbe költöznétek be! […]
[…] Különös Otthonok sorozat 3. részét itt olvashatod víztornyokból kialakított […]