Így tervezz konyhát!
2014. 10. 27. | zaiviki | lakberendezésA nehéz feladatok előtt mindig megtorpanunk és halogatunk. Így volt ez velem is, amikor arra gondoltam, hogy a konyhatervezésről kell írnom. Halogattam, halogattam, kifogásokat kerestem, nincs rá elég időm, olyan nagy falat ez, ezer más dolgom van… Ismerős, ugye? Aztán vettem egy nagy levegőt, leültem a gép elé és most addig nem állok fel, amíg be nem fejezem. (Többek között egy családi mozizást is passzoltam, ezt csak azért mondom, hogy átérezzétek.) Tehát itt a sorozat következő része, amelyben a konyhatervezésről mesélek.
Így tervezz konyhát!
Az egyik legfontosabb kérdés, hogy mire használjuk a konyhát? Pontosabban mire nem használjuk? A konyha a családi élet egyik központja, tulajdonképpen az otthon szíve. Ma már jóval többet jelent a konyha, mint az élelmiszerek tárolására és feldolgozására szolgáló teret. Egyszerre étkező, dolgozószoba, gyerekszoba, a szórakozás, a beszélgetés és a relaxálás színtere, azaz egy igazi multifunkcionális tér. Ha belegondolunk, megdöbbentő, mi minden folyik a konyhában: munkába és az iskolába készülünk, megírjuk a bevásárlólistát, a gyerekek leckét írnak vagy játszanak, barátokkal beszélgetünk, megiszunk egy pohár bort, rádiót hallgatunk, esetleg tv-t nézünk, internetezünk, telefonálunk… és akkor még nem is beszéltem a főzésről.
Az sem mindegy, hogyan kapcsolódik a konyha a lakás többi helyiségéhez. Ha van lehetőségetek, érdemes a konyhát közel elhelyezni a bejárathoz, hogy ne kelljen a telepakolt szatyrokkal befelé, a szemetessel pedig kifelé végigcaplatni az egész lakáson. Ha úgy alakul, érdemes a konyha méretét is megnövelni, esetleg összenyitni az étkezővel. A konyha legyen világos, jól szellőztethető és megfelelő méretű ahhoz, hogy kényelmesen lehessen használni mindarra, amire az ott élőknek igénye van.
Rögtön az elején érdemes végiggondolni a főzési szokásokat is. Divatos manapság az amerikai konyha, de vajon praktikus-e nálunk? Ha gyakran főzöl és kedveled a magyaros konyhát, a kajaszag az egész lakásban szét tud terjedni, belemegy a ruhákba, textilekbe, ami nem túl kellemes dolog. Érdemes elgondolkodni azon, hogy nem lenne-e jobb a konyhát szeparálhatóvá tenni, megelőzendő, hogy az egész lakást a töltött káposzta illata nyomassza. Persze, tudom én, hogy az amerikai konyha azért terjedt el, hogy aki főz, ne legyen kirekesztve a család életéből. Ugyanakkor az ilyen konyha a félkész- és készételek melegítéséhez praktikus elsősorban, amikor nincs valódi főzés. Szerintem érdemes elgondolkodni ezen, mert nincs az a szagelszívó, amely megbirkózik a rántott hús készítéssel járó szagokkal.
Mielőtt nekiállsz megtervezni a konyhádat, érdemes megválaszolni az alábbi kérdéseket lépésről lépésre:
Mire használod a konyhát?
- mindennapos főzésre, étkezésre
- itt jön össze a család esténként
- hétvégenként együtt főz a család
- ritkán használod főzésre
- csak ételmelegítésre
- csak egy szendvics elkészítésére és kávéfőzésre
- esetleg mosásra is (itt van a mosógép beépítve)
- tárolásra
- ügyintézésre, otthoni munkára
- itt játszanak/tanulnak a gyerekek
Hány embert kell ellátnia a konyhának?
- Hány fős a család?
- Milyen gyakran jönnek vendégek?
A lakáson belül hol található a konyha?
- Jó helyen van, vagy jobb lenne áthelyezni?
- Elég hely van benne vagy bővítésre szorul?
Mi a fontos neked a konyhában?
- az ételek gyors, kényelmes, hatékony előkészítése a főzéshez
- gáz- vagy villanytűzhely használata
- az ételek és az edények tárolása
- tisztaság és tisztán tarthatóság
- a gyerekek biztonsága
- a konyha mérete
- esetleges háziállatok és a higiénia összeegyeztetése
Milyen berendezési tárgyakra, gépekre van szükséged?
- gáz- vagy villanytűzhely
- sütő
- hűtő és mélyhűtő
- borhűtő
- mikrohullámú sütő
- mosogatógép
- mosógép
- grillsütő
- páraelszívó
- tv
- rádió
- konyhamalac
- víztisztító berendezés
- kávéfőző, vízforraló, kenyérpirító és kisebb háztartási gépek
Mennyi tárolóhelyre van szükség?
Ez egy nagyon fontos kérdés, hiszen eltérő szokásaink lehetnek.
- Mennyi főzéshez szükséges alapanyagot kell tárolnod a konyhában? Ebből mennyi a friss és mennyi a tartós élelmiszer?
- Milyen gyakran vásárolsz? Inkább előre megveszel sok mindent vagy gyakran jársz boltba?
- Szükséged van-e egy külön kamrára vagy elég lehet egy kamraszekrény is?
- Mennyi edényed, tányérod és egyéb konyhai eszközöd van?
- Van-e tálalószekrényed az étkezőben, ahová szintén tudsz pakolni?
Mennyi pénzt tudsz rákölteni az új konyhára?
Ez az utolsó kérdés talán lehetett volna az első is. Nagyon nem mindegy, milyen költségvetéssel vágtok bele egy új konyha kialakításába, nagyban meghatározza a végeredményt, de okos döntésekkel és a jó tervezéssel lehet a költségeken faragni.
Ha mindenre tudod a választ, indulhat a tervezés. Rajzold fel méretarányosan a rendelkezésre álló területet, ha
Hogyan rendezzük be a konyhát?
Megfelelő tervezéssel hatékonyabbá és élvezetesebbé tehetjük a főzést. A konyha berendezésének alapelve a konyhatechnológiai sorrenden és a konyhai háromszög elvén alapul.
A konyhatechnológiai sorrend nem más, mint az ételek feldolgozásának logikusan végiggondolt sorrendje: kiveszed a hozzávalókat a hűtőből, leteszed a pultra, megmosod a mosogatóban, feldolgozod/előkészíted a pulton, megfőzöd/sütöd a tűzhelyen/sütőben, kiveszed a kész kaját és leteszed a pultra a tálaláshoz. Tehát: hűtő – konyhapult – mosogató/mosógatógép – konyhapult – tűzhely/sütő – konyhapult. Ez az ideális sorrend, amely a megfelelő használhatóságot biztosítja.
A konyhai háromszög az ergonómiára alapul. A háromszög csúcsaiban helyezkedik el a mosogató, a tűzhely/sütő és a hűtő, amelyek nem lehetnek messzebb egymástól, mint két méter. Amennyiben távolabb kerülnek egymástól, a főzés során túl sokat kell majd mászkálnod és elfáradsz. Ezt a három funkciót alaprajz szerint különböző módokon lehet elhelyezni: egysorosan (ez esetben nincs háromszög, csak a távolságokra kell figyelni), kétsorosan, L, C, U és G alakban, esetleg konyhasziget használatával, attól függően, hogy mekkora tér áll rendelkezésre.
A konyhapult magassága általánosságban 85-90 cm között van. Egy alacsonyabb nőnek kényelmetlen magas pulton dolgozni, ugyanúgy egy magasabb embernek is kényelmetlen a túl alacsony munkapult. Lehetőség szerint úgy kell elhelyezni a konyhagépeket, hogy minél nagyobb egybefüggő pultfelületek keletkezzenek, amelyeken kényelmesen el lehet férni, persze úgy, hogy közben a konyhatechnológiai sorrendről se feledkezzünk meg. Érdemes még szót ejteni a mosogatógépről, amelyet a mosogató elem mellé kell betervezni. Egy jó tanács: a mosogatógépnek szükséges dugaszolóaljzatot ne a mosogatógép mögé kérjétek, mert nem fog a gép mögött elférni, hanem a mellette lévő mosogatóelem alá. Ha sarokelem is van a konyhában, érdemes kifordítható rácsot tenni bele, így könnyebb lesz használni. A sütőt, mikrót, párolót, esetleg beépített kávéfőzőt célszerű magas elemekbe építeni és feljebb tenni, hogy kényelmesebben lehessen használni és ne kelljen lehajolgatni pl. a sütőhöz.
Az alsó elemek általában 60 cm, míg a felső elemek 30-35 cm mélységűek. Manapság divatosak a minél szellősebb konyhák, ahová nem, vagy alig teszünk felső szekrényt, de ezt mindig az dönti el, hogy mekkora alapterület áll rendelkezésre, mennyi pakolós szekrényt lehet elhelyezni alulra, illetve mennyi magasított elem fér el.
Milyen anyagokat használjunk a konyhában?
A konyhában az első és a legfontosabb szempont, hogy könnyen tisztán tarthatóak legyenek a felületek. A tűzhelynél kifröccsen a pörköltszaft, a mosogatónál a koszos víz, a pulttal érintkezhet a nyers hús stb., szóval mindenképpen gondoljatok a takaríthatóságra.
A szekrények frontja színben, felületben és stílusban sokféle lehet, ezt igazából az egyéni ízlés és a lakás többi részének stílusa határozza meg. A munkapult is sokféle anyagból készülhet, a laminált felületektől, az igazi fán, természetes köveken és a betonon keresztül a legmodernebb kompozit kövekig. Itt elsősorban az anyagi lehetőségek határozzák meg a választást. A falra is érdemes könnyen lemosható falburkolatot tenni, én elsősorban festett üveget és lemosható vinyl tapétát használok, de rakhattok hagyományos csempét is. A padlóra általában hidegburkolatot szoktak tenni, de én a nappalival egy légtérben lévő konyháknál berakom simán ugyanazt a burkolatot, pl. egy jó minőségű laminált padlólapot vagy az igazi faparkettát is, mert utálom a burkolatváltást.
Milyen legyen a világítás a konyhában?
A konyhában nagyon fontos a természetes fény nappal, este pedig a pultfelületek megfelelő megvilágítása, hiszen csak elegendő mennyiségű fénynél lehet biztonságosan dolgozni. A felső szekrény alá feltétlenül tegyetek lámpákat, akár egy erősebb Led-szalagot, akár spotlámpákat a bútorba építve. Ahol nincs felső szekrény, ott a mennyezetről lelógatott lámpákkal vagy irányítható fényű falikarokkal kell megoldani a pultvilágítást. Az elhelyezésnél arra kell csak figyelni, hogy a fejetekkel ne takarjátok ki a fényt. A pultvilágításon kívül jó, ha van egy általános fényforrás is a plafonon vagy esetleg több álmennyezetbe süllyesztett spotlámpa. A tűzhely megvilágításáról is gondoskodni kell, ha tesztek fölé páraelszívót, abban általában van beépített világítás. Díszítővilágításként elhelyezhettek falikarokat vagy – ha van – az üveges szekrényekben hangulatvilágítást is. Bármilyen szokatlan falikar vagy függeszték is lehet a konyha éke.
Mivel dekorálhatjuk a konyhát?
A konyha egy multifunkcionális tér, nagyon sok időt töltünk ott egyedül vagy együtt a családdal és alkalomadtán a barátokkal, ezért érdemes otthonossá tenni, egyedi dekorációval feldobni kicsit. Nézzük, mivel lehet dekorálni:
- Képekkel – családi fotókkal, a gyerekek rajzaival, egyéb neked kedves képekkel
- Tapétával – lehet csíkos, mintás, bármilyen, csak passzoljon az összképhez
- Egyedi falfestéssel
- Falburkolattal – pl. újrahasznosított fával, mozaikkal, falpanelekkel
- Zöld fűszernövényekkel
- Szép konyhai design tárgyakkal
- Igényes szakácskönyvekkel
- Dísztálakkal, dísztányérokkal
- Dekoratív fali órával
Dizain Tippek:
- Mindig magadból indulj ki! A saját szokásaid és ízlésed vezéreljen a konyhád tervezésénél. Ha nem szereted a rumlit a konyhában, építs be minden gépet és legyen elég tárolóhelyed, ahová mindent elpakolhatsz. Ha szereted kipakolni a fűszereket és egyéb konyhai eszközöket, tervezz egy nekik megfelelő helyet és hangsúlyozd ki világítással.
- Légy igényes! Törekedj az egyszerűségre a konyhában, de közben ne mondj le a minőségről. Válassz jó minőségű konyhagépeket, de csak azokat vedd meg, amelyekre valóban szükséged van!
- Ne siess! Egy jól működő, átgondolt konyha megtervezéséhez, az anyagok kiválasztásához, minden apró részlet kitalálásához időre van szükség. Hagyj magadnak elég időt a tökéletes terv megalkotásához! Nincs bosszantóbb annál, mintha a vadiúj konyhád használatbavétele után kiderül, hogy valamit másképp kellett volna csinálni.
Fotók: Pinterest
Olvasd el a sorozat többi részét is:
Ha tetszett a bejegyzés és szeretnél a sorozat további részeiről első kézből értesülni, csatlakozz a Dizain Facebook táborához ide kattintva!
Fantasztikus poszt. Nagyon köszönöm!
Köszi, örülök, hogy tetszik!
Kedves Viki!
Nagyon tetszik a „hogyan tervezz” sorozatod. Épp most vagyunk egy projekt közepén – hosszútávúnak tűnik. Szeretnénk felújítani egy – 90-es évek végén épült hatalmas házat, de csak annyira, hogy eladható legyen, és addig is élhető. Szóval olvasom és követem a blogodat továbbra is! 🙂
Jókat, sokat, Dóra
Kedves Dóra, remélem, hasznos tippeket olvasol nálam. Örülök, hogy velünk vagy! 🙂 Sok sikert a felújításhoz!
Szia Viki,
azt szabad tudni, hol végeztél? gyönyörűek a munkáid 🙂
Szia, köszönöm, a KREÁ-ba jártam. 🙂
és el is végezted? úgy hallottam kemény suli
Igen, úgy rémlik, elvégeztem. 🙂 Közben halasztottam egy évet, mert megszületett a kislányom, úh tényleg kemény volt egy 1 éves gyerek mellett folytatni. 🙂 Nagyon sokat kell készülni a vizsgákra.