A padló, mint háttérzene

2010. 08. 06. | | lakberendezés

A padló minden szobának, így a nappalinak is meghatározó eleme, mivel nagy felületen terül el. Ráadásul nagy mértékben befolyásolja bútorozási elképzeléseinket is. A padló tehát a háttérzenét biztosítja a bútorok, színek, belsőépítészeti megoldások összetett szimfóniájához.

Ahhoz, hogy olyan padlót sikerüljön kiválasztani, amely céljainknak és pénztárcánknak egyaránt megfelel, át kell gondolnunk, hogy milyen hatásoknak lesz kitéve (sáros láb, tűsarkak, mozgatható bútorok lábainak karcolása, gyerekek ötletei stb.) A padlólapok (csempék) hideg hatásúak szemben a padlószőnyeggel, ugyanakkor előbbi könnyebben tisztán tartható. 10 emberből 9 biztosan melegburkolatot választana magának a nappaliba, ez érthető is, hiszen a parketták vagy hajópadlók sokkal természetesebbek és barátságosabb hangulatúak, mint a csempe mázas felülete. Döntéskor érdemes azt mérlegelni, hogy a padló hosszú évekig ott lesz a szobában, nem tudjuk ripsz-ropsz kicserélni, mint egy komódot, ezért megéri kicsivel többet áldozni rá. Általánosságban elmondható, hogy a világos padló nagyítja a teret, ezért ideális kisebb nappalikba. Bármikor feldobhatjuk a semleges padlónkat egy élénk színű szőnyeggel vagy színes bútorokkal, kiegészítőkkel. A viszonylag semleges padló teret enged a további dekorációs lehetőségeknek és biztosítja a későbbi stílusváltás lehetőségeit is. Aki nem érez magában elég bátorságot, válasszon semleges színű, világosabb padlót, amely jól harmonizál a többi bútorral. A nagyon sötét padlókon minden meglátszik, nem túl praktikus, mert naponta kell porszívózni ahhoz, hogy mindig tisztának tünjön. Bár kétségtelen, hogy nagyon jól tud mutatni egy megfelelő méretű térben.

Egy dolgot ne feledjünk: az egymás melletti helyiségek padlózatának változásait össze kell hangolni. Ezt hívjuk szaknyelven burkolatváltásnak. Megmondom őszintén, én rühellem a burkolatváltást. Kifejezetten utálom, ha a konyha részt kővel burkolják, a nappali egyéb részeit pedig fával. Még nem láttam szépen kivitelezett megoldást a burkolatváltásra. Burkoló legyen a talpán, aki a különböző vastagságú fát és a követ milliméterre pontosan össze tudja hozni. De ha még meg is tudja csinálni: a fa hogyan illeszkedik a padlólaphoz? A megoldás, amit én javasolni szoktam, hogy a konyhában is nyugodtan fusson végig a parketta. Nem hiszem, hogy egy normál háztartásban, átlagos igénybevétel mellett tönkremenne. Ma már sokféle kopásállóságú laminált parkettát lehet kapni, amelyek nagyon jól bírják a strapát. Én már olyan lakást is terveztem, ahol az előszobában indul a furnér parketta és a konyhán keresztül végigfut a nappalin. Nincs sehol burkolatváltás, gyönyörű egybefüggő lett a tér és még nagyobbnak is tűnik, mint amilyen valójában. Szerencsére a tulajdonos nagyon szereti és elégedett vele és borzasztóan örül, hogy nincs burkolatváltás.

A padló kiválasztásánál elsősorban az alábbi szempontokat vegyük figyelembe:

– költségek

– tartósság (megfeleljen a mindennapos követelményeknek)

– könnyen kezelhetőség, tisztíthatóság

– a szoba stílusa és berendezése

Ha ezekre mind tudjuk a választ, már meg is van a keresett padló. A rengeteg színárnyalat közül pedig mindenki olyat válasszon, amely jól harmonizál a bútorokkal, a kialakítandó stílussal és nem utolsó sorban olyat, amelyik tetszik. Manapság egyre többen választják az öntött, műgyantás padlókat is, ez is lehet egy alternatíva, ha valaki loft lakást csinál.

Képek: Parador, Porcelanosa

És végül ne feledjétek, a sorsolás ma délután lesz! Legkésőbb ma este kisorsolom a győztest, aki 1 órás inyenes lakberendezési konzultációt nyer. Hajrá!

4 hozzászólás

  1. Kovács Tímea szerint:

    Nekem mindig is tetszettek a meleg hatást keltő, sötétebb parketták, de a fenti tanácsok után (naponta kell takar ítani, hogy jól mutasson), többször is meggondolja az ember, milyet tervez a házába.:) A burkolatváltást én nem érzem problémának (mikor először láttam egy lakásban, furcsa volt, hisz örültem, hogy manapság elhagyják a küszöböt, de ehelyett ott egy „fekvő heveder” a konyha és a nappali között:D ), de jól eltalálva az anyagokat-színeket és szépen kivitelezve jól mutathat, emellett praktikusabb konyhában a sokszor mosható felület.

  2. aletta szerint:

    A mai laminált padlókat nagyon-nagyon sokszor fel lehet mosni, nem is beszélve a műgyanta padlóról. Tehát nem kell tőle megijedni, nyugodtan tessék használni, betervezni!

  3. Piros. szerint:

    Gratulálok a cikkhez. Rövid, tömör, lényegre törő.
    Egy pár megjegyzést, ha szabad.
    – ha konyhába, előszobába szeretnénk laminált padlót akkor azt lehetőleg ne az „akciós” választékból válasszuk.
    – Amennyiben kis gyerekek háziállatok /nem a papagájra gondolok/ is használják a burkolatot, szintén ne az olcsó lamináltpadlókra essen a választás.
    – elég sok laminált padlót értékesítettem 10 olcsó burkolatból 3-4-el volt valamilyen gond, az 5000.- fölötti laminált padlókkal sosem volt gond. /Mi sosem forgalmaztunk 2000.- alatti burkolatot/. Inkább nem véleményezném az 1000.- környékén kapható padlókat.
    Rendkívül sok burkolat típus van ami alternatívája lehet a laminált padlónak Pl:linóleum, marmóleum
    Illetve ami miatt mi megszüntettük a laminált padlók forgalmazását az a vinil burkolat. Vízálló felület, fa és kőmintás felületekkel is kapható, kicsi -2mm- beépítési magasság, extrém kopásállóság stb…
    Ha egy kőmintás vinil burkolat /pl konyha/ találkozik, az étkező famintás burkolatával NEM kell burkolatváltó profilt használni – én sem szeretem a burkolatváltó profilokat -.